Доброволци и социални работници върнаха вярата на хора в нужда навръх светлия празник
Народно читалище „Асен Златаров – 1940“ в Бургас отвори вратите си на Бъдни вечер за всички, които няма с кого да споделят празника. В навечерието на Рождество Христово, когато самотата се усеща най-силно от уязвимите групи, инициативата осигури топла храна, уют и човешка близост за хора в затруднено положение, предаде БНТ.
Събитието бе организирано съвместно с Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, като основната цел бе да се пребори изолацията по време на празниците.
Споделена топлина вместо самота
За мнозина присъстващи празникът често носи тишина и тежест вместо радост. Една от жените, потърсили утеха в читалището, сподели вълнението си от неочаквания жест.
„Нямаме дом, много ни е трудно. Аз съм и болничка. Няма как да си позволяваме постоянно да си купуваме и не очаквахме такава радост за нас“, сподели 57-годишната Росица.
Според организаторите, една подадена ръка е достатъчна, за да върне вярата на хората. Социалните работници и доброволците се постараха гостите да не се чувстват изоставени.
„Да усетят топлината, че има хора около тях, че не са самички. Ще си поговорим с тях на различни теми. И затова сме се организирали да дойдем“, заяви Ивайло Иванов, социален работник и доброволец.
Уют и надежда за бъдещето
Освен материалната подкрепа под формата на празнична трапеза, организаторите акцентираха върху емоционалната подкрепа и социалното включване.
„Място, където да се почувстват уютно. Прекрасни мигове, надявам се, малко забавление, разговори и споделеност. Искаме да го популяризираме и повече от нас да забелязват хората, които са около тях и са сами,“ заяви Асена Матеева от Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“.
Сред споделените истории на трапезата имаше и такива, които вдъхват надежда, че трудните периоди са временни.
„Между хора – няма лошо да бъдеш между хора на празника. Дано всеки, който има проблем да намери своя път. Мислих, че животът ми свършва, а то не е така. Животът продължава. Има действително хора, които помагат“, сподели 51-годишната Светла Вълканова.
В края на вечерта присъстващите си пожелаха здраве и повече човечност.
„Да съм здрава и да има повече добри хора. Да сме сърдечни едни към други и да има по-голямо смирение между хората“, допълни Росица.
