БългарияНовини

Читалище в Бургас събра самотни хора на празнична трапеза

Читалище в Бургас събра самотни хора на празнична трапеза

Доброволци и социални работници върнаха вярата на хора в нужда навръх светлия празник

Народно читалище „Асен Златаров – 1940“ в Бургас отвори вратите си на Бъдни вечер за всички, които няма с кого да споделят празника. В навечерието на Рождество Христово, когато самотата се усеща най-силно от уязвимите групи, инициативата осигури топла храна, уют и човешка близост за хора в затруднено положение, предаде БНТ.

Събитието бе организирано съвместно с Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, като основната цел бе да се пребори изолацията по време на празниците.

Споделена топлина вместо самота

За мнозина присъстващи празникът често носи тишина и тежест вместо радост. Една от жените, потърсили утеха в читалището, сподели вълнението си от неочаквания жест.

„Нямаме дом, много ни е трудно. Аз съм и болничка. Няма как да си позволяваме постоянно да си купуваме и не очаквахме такава радост за нас“, сподели 57-годишната Росица.

Според организаторите, една подадена ръка е достатъчна, за да върне вярата на хората. Социалните работници и доброволците се постараха гостите да не се чувстват изоставени.

„Да усетят топлината, че има хора около тях, че не са самички. Ще си поговорим с тях на различни теми. И затова сме се организирали да дойдем“, заяви Ивайло Иванов, социален работник и доброволец.

Уют и надежда за бъдещето

Освен материалната подкрепа под формата на празнична трапеза, организаторите акцентираха върху емоционалната подкрепа и социалното включване.

„Място, където да се почувстват уютно. Прекрасни мигове, надявам се, малко забавление, разговори и споделеност. Искаме да го популяризираме и повече от нас да забелязват хората, които са около тях и са сами,“ заяви Асена Матеева от Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“.

Сред споделените истории на трапезата имаше и такива, които вдъхват надежда, че трудните периоди са временни.

„Между хора – няма лошо да бъдеш между хора на празника. Дано всеки, който има проблем да намери своя път. Мислих, че животът ми свършва, а то не е така. Животът продължава. Има действително хора, които помагат“, сподели 51-годишната Светла Вълканова.

В края на вечерта присъстващите си пожелаха здраве и повече човечност.

„Да съм здрава и да има повече добри хора. Да сме сърдечни едни към други и да има по-голямо смирение между хората“, допълни Росица.

Вижте още

Асен Василев: Идва хаос без удължителен бюджет

Иван Миланов Иван Миланов

Деница Сачева отправи емоционално послание за Бъдни вечер

Иван Миланов Иван Миланов

Бури и градушки връхлитат България